תפקידיו של ממונה בטיחות

תפקידיו של ממונה בטיחות

מה הם  תפקידיו של ממונה בטיחות? ומדוע חשוב שבכל מקום עבודה יהיה ממונה בטיחות כזה? תפקידו של ממונה בטיחות הינו תפקיד הכרחי כדי לשמור על בטחון העובדים ומקום העבודה. במאמר הבא, 'שמר בטיחות והנדסה', מסבירים יותר על התפקיד ומשמעותו.

תפקידיו של ממונה בטיחות במקום העבודה

ממונה בטיחותתפקיד של אדם זה במקום העבודה, בין אם מדובר במפעל, מרכז לוגיסטי, מחסן ייצור, מרכז ממוחשב וכל מקום עבודה הוא לייעץ ולעזור למעביד להבין מהן התקנות, התקנים והחוקים שחלים עליו במקום העבודה בנוגע לבטיחות העובדים. הממונה עוזר למעסיק ולצוות לנהל את המקום ולתכנן אותו בצורה שהבטיחות והנדסת האנוש במקום תהיה על הצד הבטוח ביותר לכל מי שנמצא בו.

לממונה הבטיחות מגוון סמכויות ביניהן:

איתור מפגעי בטיחות והודעה עליהם, וידוא כי ישנם מתקנים שקשורים לבטיחות וגהות נכנה במפעל, דרישת סדרי בטיחות נכונים במפעל תוך בדיקת תהליכי עבודה נכונים במתקנים ובמבנים, כמו גם בציוד ובחומרים. בנוסף תפקידיו של ממונה בטיחות  להיות אחראי וממונה על קיום הוראות פיקוח על העבודה במקום, והוא מכין תכנית הדרכת עובדים לעבודה נכונה ועוד.

כיצד פועל ממונה בטיחות במקרה של תאונת עבודה?

במקרה כזה חלק מתפקידיו של ממונה בטיחות הוא לחקור את תאונת העבודה, הוא גם בודק מקרים של מחלות מקצוע (אם אירעו במקום העבודה), הוא מתעד את התרחישים, ומדווח אם אירעו הפרות של תקנות עבודה, והוא עוזר להפיק לקחים ולהבין מה השתבש.

בנוסף, על ממונה בטיחות להשגיח על מהלך העבודה במקום העבודה, ולוודא כי העבודה מתנהלת בצורה הבטוחה ביותר הן מבחינת ציוד תקין ובטוח, חומרים תקינים, כאשר עליו לבדוק איזה ציוד צריך בעוד תיקונים ובדיקות תקופתיות והוא צריך לבדוק כי העבודה עם המכונות נעשית כסדרה ועליו לדווח על כל שיבוש למעסיקים במקום העבודה.

בדיקות רפואיות לעובדים

עוד אחראי ממונה הבטיחות במקומות עבודה ספציפיים לוודא כי העובדים עברו בדיקות רפואיות וזאת במקומות שהעובדים חשופים לחומרים מסוימים, ועליו לוודא כי במקום העבודה בוצעו גם בדיקות סביבתיות לחומרים ולמקום על ידי מעבודת שהוסמכו לבצע בדיקות אלה.

לסיכום, תפקידיו של ממונה בטיחות להיות האחראי על כל מה שקשור לבטיחות העובדים החל מבדיקות שגרתיות, עד לניהול תאונות עבודה וניהול מצבי חירום במקום העבודה כגון תרגילים ומצבי סיכון במפעלים ובמקומות עבודה שונים תוך שהוא מסתייע בשיתוף פעולה רצוף מהמעסיק.

ליצירת קשר עם שמר בטיחות והנדסה – יועץ בטיחות  וממונה בטיחות בעל הסמכה פנו אלינו בטלפון 052-232-1144 נשמח לעמוד לשירותך.Call Now Buttonהתקשר
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן